to start to make it: Lex.Pre.: á(op) bi(Inner obj.p) ‘(Inner obj.p) n(ip) Cl: 0 Conj: LV-IMP, LV-P(d/l) 

STEM SET/Transitivity: Transitive(inner object prefix)

I. lééh

P. laa

F. lííł

U/R. ‘įįh

O. le’

(Imp.)

                     Sg.                  Dl.                    Pl.

1st Person  ‘ábi’niishłééh  ‘ábi’niilnééh  ‘ádabi’niilnééh

2nd Person ‘ábi’niilééh  ‘ábi’noohłééh  ‘ádabi’noohłééh 

3rd Person ‘áyi’niilééh                           ‘ádei’niilééh

4th Person ‘ábizh’niilééh                       ‘ádabizh’niilééh

(Perf.)

                       Sg.                   Dl.                 Pl.

1st Person ‘ábi’niishłaa    ‘ábi’niilyaa      ‘ádabi’niilyaa

2nd Person ‘ábin’nilaa    ‘ábi’noohłaa  ‘ádabi’noohłaa 

3rd Person ‘áyi’niilaa                            ‘ádei’niilaa

4th person ‘ábizh’niilaa                        ‘ádabizh’niilaa

(Fut.)/d/

                         Sg.                     Dl.                  Pl.

1st Person  ‘ábidí’néeshłííł  ‘ábidí’níilnííł   ‘ádabidí’níilnííł

2nd Person  ‘ábidí’níílííł     ‘ábidí’nóohłííł   ‘ádabidí’nóohłííł

3rd Person ‘áyidí’nóolííł                              ‘ádeidí’nóolííł

4th Person ‘ábizhdí’nóolííł                          ‘ádabizhdí’nóolííł

Y/M pg. 5