To remember it:
Lex.pre.: /P-í/ /ná/ o.p Cl.: l Conj.: (y-p)
STEM SETS/Transitivity: Transitive(Outer prefix)
I.niih
P.niiʼ
F.nih
U/R.nih
O.niih
(Imp.)
Sg. Dl. Pl.
1st Person bénáshniih bénéiilniih béédeiilniih
2nd Person bénánílniih bénáołniih béédaołniih
3rd Person yénálniih yéédaalniih
4th Person bééjílniih béédajilniih
(Perf.)
Sg. Dl. Pl.
1st Person bénááshniiʼ bénéiilniiʼ béédeiilniiʼ
2nd Person béénílniiʼ bénáoołniiʼ béédaoołniiʼ
3rd Person yénáálniiʼ yéédaalniiʼ
4th Person bééjoolniiʼ béédajoolniiʼ
(Fut.)/d/
Sg. Dl. Pl.
1st Person béédeeshnih béédiilnih béédadiilnih
2nd Person béédíílnih béédoołnih béédadoołnih
3rd Person yéédoolnih yéédadoolnih
4th Person béézhdoolnih béédazhdoolnih
(Iter.)
Sg. Dl. Pl.
1st Person bénínáshnih bénínéiilnih bénínádeiilnih
2nd Person bénínánílniih bénínáołnih bénínádaołnih
3rd Person yénínálnih yénínádaalnih
4th Person bénínájílniih bénínádajilnih
(Opt.)
Sg. Dl. Pl.
1st Person bénáoshnih bénáoolnih béédaoolnih
2nd Person bénáóólnih bénáoołnih béédaoołnih
3rd Person yénáolnih yéédaolnih
4th Person bééjólnih béédajólnih
(ALM niiʼ4 C(2)1) (YM 154)
Recent Comments