To learn it: Lex. Pre.: (bí)op (hw)ip, Classifier: ł, Perf./Conj.: Lv (all modes)
STEM SET/Transitivity: Transitive (Outer prefix)
I. ʼaah
P. ʼą́ą́ʼ
F. ʼááł
U/R. ‘ááh
O. ʼááł
(Imp.)
Sg. Dl. Pl.
1st Pov Bíhooshʼaah Bíhwiilʼaah Bídahwiilʼaah
2nd Pov Bíhoołʼaah Bíhoołʼaah Bídahoołʼaah
3rd Pov Yíhoołʼaah Yidahoołʼaah
4th Pov Bíhojiiłʼaah Bídahojiiłʼaah
(Perf.)
Sg. Dl. Pl.
1st Pov Bíhoołʼą́ą́ʼ Bíhwiilʼą́ą́ʼ Bídahwiiłʼą́ą́ʼ
2nd Pov Bíhwiniiłʼą́ą́ʼ Bíhoołʼą́ą́ʼ Bídahoołʼą́ą́
3rd Pov Yíhoołʼą́ą́’ Yídahoołʼą́ą́’
4th Pov Bíhojiiłʼą́ą́’ Bídahojiiłʼą́ą́’
(Fut.)
Sg. Dl. Pl. /d/
1st Pov Bíhwiideeshʼááł Bíhwiidiilʼááł Bídahwiidiilʼááł
2nd Pov Bíhwiidííłʼááł Bíhwiidoołʼááł Bídahwiidoołʼááł
3rd Pov Yíhwiidoołʼááł Yídahwiidoołʼááł
4th Pov Bíhwiizhdoołʼááł Bídahwiizhdoołʼááł
(Iter.)
Sg. Dl. Pl.
1st Pov Bínáhoosh’ááh Bínáhwiil’ááh Bínádahwiil’ááh
2nd Pov Bínáhooł’ááh Bínáhooł’ááh Bínádahooł’ááh
3rd Pov Yínáhooł’ááh Yinádahooł’ááh
4th Pov Bínáhojiił’ááh Bínádahojiił’ááh
(Opt.)
Sg. Dl. Pl.
1st Pov Bíhooshʼááł Bíhoolʼááł Bídahoolʼááł
2nd Pov Bíhoółʼááł Bíhoołʼááł Bídahoołʼááł
3rd Pov Yíhoołʼááł Yídahoołʼááł
4th Pov Bíhojoołʼááł Bídahojoołʼááł
(Pg.196 Y/M)
Recent Comments